Home » Aktivity pracoviska » Aj takto praxovali naši študenti

Aj takto praxovali naši študenti

Odborná prax študentov v Zariadení núdzového bývania pre ženy Jozefínum v Dolnej Krupej

Študentky 2. ročníka sociálnej práce VŠ sv. Alžbety v Rožňave – Viktória Hegedusová a Patrícia Kunstová absolvovali prax v Zariadení núdzového bývania pre ženy Jozefínum v Dolnej Krupej. Zariadenie núdzového bývania pre ženy Jozefínum v Dolnej Krupej je zariadenie sociálnej služby s pobytovou formou a ambulantnou poradenskou činnosťou je zriadené pre ženy, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii  z rôznych dôvodov, sú na ulici, sú týrané, sú s deťmi na úteku, alebo sú to mladé ženy po ukončení starostlivosti v detskom domove. Zariadenie poskytuje ubytovanie na určitý čas, krízovú intervenciu, sociálne a psychologické poradenstvo podľa zákona č. 448/2008.

Študentky sa snažili  počas dvoch týždňov o získanie nových skúseností z oblasti svojej dobrovoľnej praxe a spríjemnenie deťom ich voľný čas. Venovali sa detičkám pri rôznych aktivitách.

Počas týchto dvoch týždňov sa chodilo na prechádzky, detské ihrisko, kde sa deti stále vyšantili ale najšťastnejšie boli keď prišli kolotoče. Stále ich pozerali od plotu a  netrpezlivo čakali kedy ich spustia. Kolotočiari boli takí milí že im dali  voľné lístky, kde každé dieťa mohlo ísť na 2, nimi vybraté kolotoče.

Deti obľubovali kreslenie. Veľmi ich však zaujala činnosť,  pri ktorej sa síce aj zašpinili, ale prinieslo im to úsmev na tvári.  Bolo to vytváranie odtlačkov na bielu plachtu. Deti sa do toho pustili nie len s nadšením ale dali do svojho diela celé telo aj dušu. Výsledný efekt bol super.

Ďalší deň bol tiež zaujímavý. Študentky boli s deťmi zbierať kamienky, ktoré po príchode do zariadenia ich maľovali temperovými farbami  a za pomoci študentiek ich zdobili rôznymi vzormi a útvarmi. Tieto plachty, kamienky, kresbičky pôjdu pre nadáciu TV JOJ.

Veľmi ich zaujal aj práca s plastelínou kde výtvory prekračovali pomaly hranice fantázie. Veľmi obľúbenou bola Hannah Montana. Vyrábali sa rôzny hadíkovia, košíčky, jabĺčka…

Tým že táto dobrovoľná prax sa konala prvé 2 septembrové týždne tak študentky mali aj krásne počasie a detičky väčšinu času trávili na dvore pri rôznych hrách, ktoré boli napr. naháňačky, vidlička lyžička nôž, tradičné ale stále dobré hranie sa s blatom, kamienkami a kvietkami.

Deti v posledný deň veľmi potešilo, keď im študentky povedali, že ich berú pozrieť sa ku kaštieľu, s prekrásnym parkom. V ňom zbierali gaštany, pozerali kačičky a obdivovali krásy kaštieľa a jeho okolia.

Študentky prišli domov po dvoch týždňoch z dobrovoľnej praxe s nadšením. Boli veľmi nadšené, že im to dalo viacej praxe do života ale aj praxe k štúdiu sociálnej práce.

A zároveň veľké ĎAKUJEM, od študentiek, patrí všetkým, ktorí im túto prax pomohli zrealizovať a zúčastniť sa na tak zaujímavej dobrovoľnej praxi.